BLOG

Dalsze losy zmowy banków, czyli kto i ile stracił na manipulacji stawką EURIBOR
25 lipca 2017
Mikołaj Chałas

W grudniu 2013 Barclays, Deutsche Bank, the Royal Bank of Scotland and Société Générale przyznały się do uczestnictwa w kartelu, którego działanie polegała na sztucznym wpływaniu na stawkę stopy referencyjnej EURIBOR. Pod koniec 2016 r. Komisja Europejska nałożyła w tym zakresie kolejne kary na Crédit Agricole, HSBC and JPMorgan Chase.

Działania powyższych banków były na tyle otwarte, że KE w trakcie prowadzonego postępowania dotarła do wielu maili, smsów itp., w których traderzy z różnych banków zwyczajnie ustalali ze sobą kursy danego wskaźnika.

Mając na uwadze, że wartość instrumentów bazujących na stopie EURIBOR sięga bilionów euro, nawet minimalne zmiany w wysokości danego benchmarku przekładają się na wielomilionowe (lub też miliardowe) zyski lub straty. Oczywiście kartel miał zapewnić owe zyski tylko nielicznym podmiotom biorącym udział w zmowie.

Z tego względu wiele podmiotów, które ulokowały swoje inwestycje w instrumenty finansowe bazujące na stawce EURIBOR lub też np. zaciągnęły kredyty w euro, mogło ponieść ogromne straty finansowe w wyniku sztucznej manipulacji tym kursem przez zmawiające się banki.

W czerwcu tego roku do sądu na Manhattanie trafił projekt ugody pomiędzy Deutsche Bank a inwestorami – podmiotami poszkodowanymi manipulacjami stopą EURIBOR. Zgodnie z treścią ugody pozwany ma zapłacić poszkodowanym 170 mln dolarów. Tym samym, niemiecki bank zapłaci jak dotąd najwięcej ze wszystkich naruszających. Pozostałe banki, które uczestniczyły w zmowie i zawarły ugody sądowe z poszkodowanymi to HSBC, który zawarł ugodę opiewającą na 45 mln dolarów oraz Barclay’s, który zdecydował się zapłacić 94 mln dolarów.

Jak widać powyżej, gra jest warta świeczki a banki w zdecydowanej większości wolą zawarcie ugody niż prowadzenie długotrwałych i kosztownych batalii sądowych, które mają nikłą szanse na wygraną.

Wpis z kategorii:
Udostępnij artykuł
Udostępnij artykuł

Więcej w tej kategorii

czytaj artykuł
Procedury antykorupcyjne i zmiany w Prawie zamówień publicznych
8 listopada 2017
Wiele emocji budzi w ostatnich tygodniach projekt ustawy o jawności życia publicznego. Szereg proponowanych rozwiązań może bezpośrednio oddziaływać na Państwa działalność, więc przyjrzymy się dwóm wybranym regulacjom. Procedury korupcyjne: Przedsiębiorca, będący co najmniej średnim przedsiębiorcą będzie miał obowiązek stosowania...
czytaj artykuł
PODWYKONAWCO, ZGŁOŚ SIĘ SAM
20 października 2017
Dzień 1 czerwca 2017 roku powinien być kluczową datą w kalendarzu każdego podwykonawcy. To właśnie tego dnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która zmodyfikowała przesłanki solidarnej odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcom. Wśród trudności, z którymi muszą mierzyć...
czytaj artykuł
Czy deweloper musi oddać gminie sieć za symboliczną złotówkę ?
11 października 2017
Firmy deweloperskie, negocjując i podpisując umowy dotyczące przekazania gminom urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych, wybudowanych i sfinansowanych z kieszeni deweloperów, powinny pamiętać, że zaniżanie przez gminy cen za takie urządzenia (często do kwot symbolicznych), jest niezgodne z prawem. Zapisy umów,...